کالَندز بِلاگ

هر آنچه که از بازی Sifu می دانیم

0

در بین سیل عظیمی از بازی‌های درجه یک که سالانه منتشر می‌شوند، همیشه عناوینی کم‌ خرج و هیجان انگیز وجود دارند که تمام موفقیتشان را مدیون خلاقیت سازندگانشان هستند، بازی‌هایی که با هزینه کم و با خلاقیت بسیاری ساخته می‌شوند. استودیو Sloclap یکی از سازندگانی است که به همین نحو توانست به شکوه برسد و حالا قرار است با انتشار بازی Sifu بار دیگر همه را شگفت زده کند.

 

در رویداد دیجیتالی اخیر پلی استیشن شاهد نمایش جدیدی از بازی Sifu بودیم که به طرفداران نشان داد با چه چیزی طرف هستند. این بازی که در سبکی خاص جریان دارد تمرکز ویژه‌ای روی هنر‌های رزمی و به خصوص ورزش کونگفو دارد. البته این اولین بار نیست که عنوانی بر اساس تکنیک‌های خاص هنرهای رزمی ساخته می‌شود، سازندگان بازی Sifu در گذشته عنوانی به نام Absolver را توسعه داده بودند و تمرکز روی ورزش کونگفو را از آن‌جا آغاز کردند.

 

اگر بازی Absolver را تجربه کرده باشید، مقداری با سبک مبارزات بازی Sifu آشنا خواهید بود. اما بدون شک این دو بازی تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. بازی Absolver یک عنوان آنلاین چند نفره بود، با اتمسفری پوچ‌گرایانه که در مواقعی به عناوین سولزبورن هم شباهت داده می‌شد. این در حالی است که به نظر می‌سد بازی Sifu عنوانی تک نفره باشد و وابستگی شدیدی به جریانات درون بازی داشته باشد.

 

حالا که می‌دانید تفاوت‌های بازی قدیمی استودیو Sloclap با عنوان جدیدشان بسیار زیاد است، همراه ما باشید تا درکنار هم به بررسی بازی Sifu، عنوان جدید  مورد انتظار استودیو Sloclap بپردازیم.

ماجرا چیست؟

اگر به فیلم‌های شرقی علاقه داشته باشید می‌دانید که هیچکس بی دلیل به هنرهای رزمی روی نمی‌آورد. داستان بازی Sifu هم به همین سادگی نیست که شما از ابتدا کونگفو بلد باشید. شما در طول بازی تبدیل به یک کونگفوکار حرفه‌ای خواهید شد و البته بهایش را نیز پرداخت خواهید کرد. بازی از جایی آغاز می‌شود که شما یک دانش آموز رشته رزمی کونگفو هستید و ناگهان متوجه خواهید شد که خانواده‌تان به صورت مرموزی به قتل رسیده‌اند. حالا شما یک جوان کونگفو‌کار هستید که از خشم پرشده است و برای انتقام خون خانواده‌اش در شهر به دنبال قاتلان می‌گردد.

 

بازی در کشور چین و مکان‌های متفاوتی از آن جریان خواهد داشت و مبارزات در مکان‌های متفاوت و جذابی دنبال خواهند شد. از مبارزه با اعضای گروه خلافکاران در یک خیابان گرفته تا طبقات بالای یک آسمان خراش لوکس. پس به راحتی می‌توانید از فنون رزمی استفاده کنید تا تمام خلافکاران را به سبک فیلم‌های اکشن شرقی کنار بزنید و به آدم بد ماجرا برسید.

 

اما برخلاف فیلم‌های اکشن شما فقط یه جوان ورزشکار هستید و نمی‌توانید به تنهایی از پس تمام خلافکاران بر بیایید. اینجاست که ماجرا جذاب می‌شود. شخصیت اصلی داستان علاقه شدیدی به گرفتن انتقام دارد و این کار را به هر نحوی که شده است انجام می‌دهد، حتی با استفاده از یک طلسم. در بازی یک طلسم جادویی وجود دارد که از شما در برابر مرگ محافظت خواهد کرد و در عوض یک چیز از شما می‌گیرد. عمرتان را! هربار که در بازی می‌میرید  شاهد پیر شدن شخصیت اصلی بازی خواهید بود و ممکن است در این روند آنقدر پیر شوید که نتوانید ماموریتتان را به اتمام برساند، چرا که پیر شدن فقط در ظاهر نیست و روی حرکات شما نیز تاثیر دارد.

 

در ابتدا قرار بود بازی Sifu اواخر سال 2021 برای کنسول‌های پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و رایانه‌های شخصی منتشر شود. اما متاسفانه سازندگان در روند توسعه با مشکلاتی جزئی مواجه شدند و در نتیجه تاریخ انتشار بازی به اوایل سال 2022 تعویق پیدا کرد.

مثل جکی چان باش!

بسیاری بازی Sifu را با اسم «بازی کونگفویی» می‌شناسند و این نشان می‌دهد که بازی به چه اندازه به هنر‌های رزمی پایبند است. تمام مبارزات در این عنوان جذاب، با ضربات دست و پا انجام خواهد شد و اگر شرایط وخیم شود، ممکن است به استفاده از بطری‌های شیشه‌ای یا لوله‌های آب نیز ختم شود. البته اگر در محیط مورد نظر چنین ابزاری وجود داشته باشد. حالا که بحث محیط‌های خاص شد بهتر است به این مسئله نیز اشاره کنیم که در بازی Sifu، می‌توانید از محیط هم برای ضربه زدن به دشمنانتان استفاده کنید. در اکثر مبارزات بازی، شما در مقابل چند حریف قرار خواهید گرفت، بنابراین باید برتری‌هایی به دست بیاورید. برای مثال می‌توانید آن‌ها را از پله‌ به پایین پرتاب کنید. البته این کار ساده نخواهد بود و برای انجامش باید در موقعیت خاصی قرار بگیرید و فن مناسب را اجرا کنید. بگذارید خلاصه برایتان بگوییم، اگر فیلم‌های جکی چان را دیده‌اید از آن‌ها الگو بگیرید و اگر ندیده‌اید قبل از تجربه بازی به تماشای آن‌ها فکر کنید.

 

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، این بازی الگوگیری بسیار جذابی از سینمای آسیای شرقی انجام داده است و سعی دارد تا شما را درون یک فیلم اکشن رزمی قرار دهد، پس برای تجربه‌اش به بهترین نحو ممکن، باید با منطق و خصوصیات این نوع از آثار آشنا باشید و از موقعیت‌‌های محیطی بهترین استفاده را ببرید. این چیزی است که سازندگان قصد دارند اجرایش کنند. موسسان استودیو Sloclap، پیر تارنو (Pierre Tarno) و جوردن لایانی (Jordan Layani) تمامی آثار سینمایی جکی چان را بررسی کرده‌اند و سعی کرده‌اند تا بازی Sifu‌ را با الگوگیری شدید از فیلم‌هایی مانند The Prodigal Son و سایر آثار در سینمای هونگ کونگ شکل دهند. به همین دلیل است که شما باید در بازی مانند جکی چان باشید و از ضربات حساب شده کونگفو برای زمین‌گیر کردن دشمنانتان استفاده کنید.

فراتر از یک بازی

بازی Sifu جدای از ویژگی‌های خاص، گیم پلی و ماجرای منحصر به فردش، انرژی درونی و تجربه‌ای خاص را نیز برای سازندگانش داشته است. لایانی و بسیاری دیگر از اعضای تیم سازنده، برای درک و ساخت صحیح حرکات ورزش کونگفو در بازی Sifu، دوره‌های واقعی ورزش را پشت سر گذاشته‌اند و به این ورزش باستانی مسلط هستند. حتی ایده مرگ و بازگشت از آن نیز برگفته از فسلفه باستانی ورزش کونگفو است. این که شما شکست می‌خورید، جسمتان ضعیف‌تر می‌شود اما در مقابل خرد و دانش کسب می‌کنید. این همان راز و یا بهتر است بگوییم روش اصلی تمرین در کونگفو است. سازندگان بر این باور بودند که بدون از دست دادن چیزی ارزشمند، بازیکنان انگیزه‌ای درست برای ادامه دادن بازی به دست نمی‌آوردند و این کار مانند به دست آوردن علم تجربی از روش تئوری و از طریق یک کتاب است. چیزی که شاید درست باشد؛ اما بدون شک با علم تجربی آزمایشگاهی قابل قیاس نخواهد بود. مکانیک خاص مردن در بازی به ما آموزش می‌دهد که باید محافظ کارانه رفتار کنیم و برای رسیدن به هدف نهایی صبور باشیم چرا که بدون آزمون و خطا نمی‌توانیم این مسیر سخت را طی کنیم و هدف نهایی‌مان در بازی را انجام دهیم.

 

شاید در نهایت بتوانیم بگوییم که بازی Sifu هم درون مایه‌هایی از بازی‌های سولزبورن دارد و شما را در موقعیتی قرار می‌دهد که باید برای پیش رفتن آزمون و خطا کنید و اگر خطا کردید، عواقبش را نیز بپذیرید!

نتیجه گیری

کمتر از 6 ماه تا انتشار بازی Sifu فاصله داریم و حالا می‌دانیم که این عنوان یکی از جاه‌طلبانه‌ترین عناوین سال جدید خواهد بود. عنوانی که در انحصار پلی استیشن و رایانه‌های شخصی قرار دارد و به شما اجازه می‌دهد کنترل شخصیت اصلی یک فیلم هونگ کونگی جذاب با داستانی مناسب را به عهده داشته باشید و بتوانید مانند جکی چان دوست داشتنی، با استفاده از هنر رزمی کونگفو و البته فلسفه انسان سازش تمام دشمنان را از سر راهتان بردارید و در نهایت هدفی که برای خودتان تعیین کرده‌اید را به هر قیمتی که شده است به دست بیاورید.

 

نظر شما در رابطه با بازی Sifu چیست؟ آیا شما هم برای تجربه این عنوان جذاب مشتاقید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.