211 کالا

پفک و اسنک یکی از تنقلات محبوب بین تمامی افراد جامعه به ویژه کودکان است. این تنقلات دوست داشتنی مدل و طعم‌های مختلفی دارند و شرکت های گوناگونی این محصولات را تولید می‌کنند. اما بهتر است کمی بیشتر با تاریخچه، طرز تهیه پفک در کارخانه ها و مواد تشکیل دهنده‌ی آن آشنا شویم.

پفک در واقع یک نام تجاری متعلق به گروه صنعتی مینو در ایران است و آنچه به عنوان پفک در میان مردم رواج رایجه است نوعی اسنک است که از بلغور ذرت تهیه می‌شود. خمیر ذرت در دستگاه اکسترودر قرار می‌گیرد و تحت فشار و حرارت ملایم قرار می‌گیرد. پس از آن مواد از قالب خارج شده و هواگیری می‌شود که به شکل حجیم در‌می‌آید. فراورده‌های خروجی از اکسترودر طبق استاندارد، بدون طعم و رنگ است و برای مزه دار کردن آن از سس استفاده می‌کنند. این سس شامل مواد نمکی، پودر پنیر و دیگر افزودنی‌هاست. بنابراین برخلاف تصور اغلب مردم ، برای تولید پفک و اسنک از روغن استفاده نمی‌شود. کرانچی نیز از خانواده‌ی نزدیک به پفک و بلغور ذرت است با این تفاوت که در روغن سرخ و حجیم می‌شود. چندی پیش استفاده از ذرت دامی در خط تولید دو کارخانه‌ی معتبر خبرساز شده بود. سخنگوی سازمان غذا و دارو استفاده از ذرت دامی را برای تولید پفک و اسنک ممنوع اعلام کرده است.

 یکی دیگر از تنقلاتی که آن را هم‌خانواده‌ی پفک می‌دانند، پفک هندی است که ارتباط چندانی با محصول رایج پفک ندارد. زیرا مواد اولیه آن از آرد برنج به دست می‌آید و می‌توان آن را به شکل سنتی و با روغن حیوانی تهیه کرد. برای جذابیت بیشتر این محصولات از رنگ خوراکی استفاده می‌کنند. فروش این محصولات از طریق کارخانجات و فروشگه‌های معتبر انجام نمی‌گیرد و اغلب به شکل بی‌نام و نشان به فروش می‌رسد

در حال حاضر کارخانجات صنایع غذایی تنقلات متنوعی نظیر انواع چیپس، پفک و اسنک را در ابعاد، طعم و بسته‌بندی مختلف عرضه می‌کند. از میان این محصولات  می‌توان به برندهای چی‌توز، لینا، مزمز، مینو، لوسی، اشی مشی اشاره کرد که چی‌توز موتوری ، چی‌توز طلایی و پفک نمکی دو محصول پرطرفدار این تولیدکنندگان است. اسنک نیز با طعم‌های مختلفی عرضه می‌شود، اسنک پنیری، کچاپ، فلفلی از دیگر محصولات این گروه غذایی است.

در این صفحه از محصولات کالندز می‌توانید انواع پفک و اسنک را مشاهده کنید. پفک و اسنک پنیری، از جمله محصولاتی است که می‌توانید آنها را به صورت اینترنتی خریداری کنید. با خرید آنلاین از کالندز علاوه بر استفاده از تخفیف می‌توانید قیمت محصولات مختلف را ببینید و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.