236 کالا

شکر دانه‌ریز سفید رایج‌ترین شکل قند است و در تمامی شکلات‌ها، شیرینی‌ها، دسرها و حتی نوشیدنی‌های محبوبی همچون نوشابه وجود دارد. درست مانند نمک، ماندگاری شکر دانه‌ریز بی‌نهایت است و تا سال‌ها می‌توان یک بسته از آن را در کابینت آشپزخانه‌ی خود نگه داشت. شکر شیرینی را فراهم می‌کند و همچنین تعدادی عملکرد جالب در پخت را انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال، باعث کاهش سرعت تشکیل گلوتن در آرد گندم می‌شود، به این معنی که نان‌های پخته شده نرم‌تر می‌شوند و دارای بافت ظریف‌تر و قند بیشتری هستند. شکر به هنگام گرم شدن قهوه‌ای می‌شود (به معنی کاراملی شدن) به همین دلیل به خوراک و غذاهای پخته رنگ می‌بخشد. شکر همچنین دارای خاصیتی به نام رطوبت سنجی است، به این معنی که رطوبت را جذب و حفظ می‌کند. این ویژگی به تازه ماندن کالاهای پخته شده کمک می‌کند، زیرا وجود آن باعث جلوگیری از خشک شدن یا راکد شدن نان‌ها، کیک‌ها و غیره می‌شود. در پخت شیرینی و کیک استفاده از شکر ریزتر توصیه می‌شود زیرا به‌راحتی حل می‌شود و به تهیه‌ی کیک و کلوچه‌هایی با بافت بسیار ظریف کمک می‌کند.

شکر هم همانند سایر مواد خوراکی دارای تنوع است:  •    شکر سفید رایج‌ترین نوع شکر است که در سبد غذایی خانواده‌های ایرانی وجود دارد. از نظر کالری تفاوت چندانی بین شکر سفید و شکر قهوه‌ای وجود ندارد. هر دوی این شکرها با وجود تفاوت در رنگ و طعم از محصولات گیاه نیشکر و چغندر قند هستند و ارزش غذایی یکسانی دارند.  •    شکر قهوه‌ای یا شکر سرخ قند نیشکر است که رنگی کاراملی دارد. این شکر در پخت غذا و شیرینی به ایجاد رنگ قهوه‌ای کمک می‌کند. امروزه استفاده از این شکر در سرو چای و قهوه بسیار رایج شده است.  •    یکی دیگر از انواع شکر، شکر خام دانه‌دانه Raw Granulated Sugars است که قهوه‌ای و خشک است که از آن‌ها معمولاً برای شیرین سازی قهوه یا چای استفاده می‌شود. این مدل شکر که دارای بافتی درشت و کمتر از شکر دانه‌ریز سفید، تصفیه شده و حاوی ملاس کمتری نسبت به شکر قهوه‌ای معمولی است. •    شکر تزیینی دارای بافت کریستالی است و برای تزئین کوکی‌ها، پای‌ها و کیک‌ها مناسب هستند. این شکر در رنگ‌های فانتزی صورتی، آبی و سبز موجود است.  هر یک از انواع شکر بافت‌های مختلفی دارند به همین دلیل در صورت استفاده برای پخت شیرینی و مواد غذایی برای اندازه‌گیری آن‌ها نباید از فنجان یا قاشق استفاده کرد بلکه باید آن‌ها را وزن کرد.

مانند بیشتر موارد، شکرها نیز باید در حد متوسط مصرف شوند. استفاده‌ی بیش از حد از آن باعث بروز بیماری‌های جدی مانند دیابت می‌شود و برای سلامتی ضرر دارد. شکر به‌صورت بسته‌بندی‌ به فروش می‌رسد و دارای وزن‌های مختلف است.  برای خرید آنلاین شکر و سایر مواد خوراکی می‌توان به فروشگاه اینترنتی کالندز مراجعه کرد. کالندز مجموعه‌ای از بهتری شکرها را گردآوری کرده که دارای شماره پروانه بهداشت هستند.