2,983 کالا

رودوزی‌های سنتی 

ایرانی‌ها صاحب صنایع دستی بسیار زیادی هستند. از سالیان دور تا امروز زنان ایرانی با پارچه و نخ جادو کرده‌اند و آثار هنری جذابی به وجود آورده‌اند که در نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی نیز چشم‌ها را خیره کرده است. گلدوزی سنتی ایرانی یکی از جذاب‌ترین هنرهای مادران ماست که سینه‌به‌سینه تا امروز رسیده و امروزه نیز این رودوزی‌های سنتی طرفداران زیادی دارد. انجام رودوزی لباس و رودوزی مانتو هنوز هم طرفداران بسیار زیادی دارد.  

خامه دوزی یکی دیگر از رودوزی‌های جذاب سنتی است که بیشتر در سیستان رواج داشته و برای تزیین لباس و جانماز و پشتی و... به کار می‌رود. هنوز هم می‌توانید رودوزی سنتی درجه یک را در لباس زنان سیستان و بلوچستان ببینید. دوختهای دستی‌ای که خالق قشنگ‌ترین نقش‌ها هستند و چشم را به خود خیره می‌کنند. 

پته دوزی که بیشتر در کرمان رواج دارد یکی دیگر از رودوزی‌های سنتی ایرانی است. در این هنر با سوزن و نخ روی پارچه‌های ضخیم پشمی به نام عریض، نقش‌های زیبا ایجاد می‌شود. پته دوزی‌ها از گذشته تاکنون به‌عنوان جلد قرآن، جانماز، رومیزی و حتی پرده و کوسن به کار رفته‌اند. اهالی تفرش نیز دوختی منحصر به خودشان داشته‌اند که امروزه تفرشی دوزی یا درویش دوزی نامیده می‌شود و طرح‌هایی بسیار زیبا و هنرمندانه روی پارچه میندازد. 

هنر رودوزی‌های سنتی به همین‌ چند مورد ختم نمی‌شود انواع ملیله‌دوزی و سورمه دوزی هنوز هم برای کار روی پارچه و دوخت لباس‌های مجلسی سنگین به کار می‌رود و سوزن‌دوزی و تکه دوزی هم هرکدام طرفداران خود را دارند.  

شاید رودوزی‌های سنتی ایرانی به خاطر تغییر شکل زندگی  دیگر بسیاری از کاربردهای گذشته را نداشته باشند، اما آن‌ها هم به‌روز شده‌اند و شما می‌توانید انواع هنر رودوزی سنتی را در یک محیط مدرن به کار بگیرید. این روزها انواع کیف دستی سوزن دوزی شده را می‌توانید از مغازه‌ها تهیه کنید یا از رومیزی‌ها و کوسن‌های پته دوزی و خامه‌دوزی شده متناسب با سایر عناصر خانه یا محل کارتان استفاده کنید. ظرافت بعضی رودوزی‌های سنتی به‌قدری زیاد است که ارزش قاب کردن و به دیوار زدن دارد. حتی می‌توانید زیورآلات و اکسسوری‌هایی پیدا کنید که گوشه‌ای از این هنرها را در خود داشته باشند. در واقع می‌توانید رودوزی‌های سنتی را در جزئیات زندگی مدرن به کار بگیرید و به زندگی ماشینی امروز روح ببخشید. 

خرید انواع رودوزی‌های سنتی از فروشگاه اینترنتی کالندز  

تنوع کارهای دستی سنتی ایرانی بسیار زیاد است و اگر در بازار بگردید می‌توانید انواع رودوزی‌های سنتی را برای مصارف مختلف تهیه کنید. در سایت کالندز نیز می‌توانید تعداد زیادی از این کارهای زیبا را ببینید. تنوع این کارها در کالندز زیاد است و بسیاری از آنها ایده‌های نویی هستند که تولیدکنندگان برای به‌روز کردن استفاده رودوزی‌های سنتی به کار گرفته‌اند. اگر می‌خواهید کمی از عناصر سنتی در دکور خانه یا تیپ خودتان استفاده کنید در کالندز می‌توانید انواع و اقسام کارهای مختلف را ببینید، با مشخصات آن‌ها آشنا شوید، قیمت‌ها را مقایسه کنید و حتی نظر سایر کاربران را درباره‌ی آن‌ها بخوانید. مجموعه اطلاعات و تصاویر موجود در کالندز به شما اجازه می‌دهد با توجه به نیاز و بودجه‌ی خود بهترین‌ها را انتخاب کنید.